top of page

FAQ DLA TWÓRCÓW

1. Rozumiem, że jak larp wspiera większość filarów to jest wybierany do programu, ale co w sytuacji kiedy jest sporo larpów, które nie wypełniają wszystkich? 

Filary Larparta trzeba czytać jako osobne kryteria, które się nie sumują. Oczywiście mogą, ale to nie oznacza, że taki punkt jest w programie pewniakiem. Larpy nie spełniające wszystkich założeń są super ok.

Nie interesują nas tylko te gry, które nie mieszczą się w żadnej z przegródek. 

2. Obawiam się, że takie kryteria odbierają uczestnikom Larparta możliwość wyboru w co chcą grać. Jeżeli stawia się głównie na larpy integracyjne, z systemem gry kooperacyjnej to narzuca się poniekąd graczom w co mają grać, zamiast dać im wybór.

Larpy integracyjne to tylko jedno z kryteriów do wyboru. Wierzymy, że nasze kryteria są wystarczająco szerokie, by nie dawać wrażenia ograniczania graczy. W tym roku założenia programowe mają  charakter eksperymentalny, dlatego z pewnością  zbierzemy feedback po konwencie.  Zgadzamy się z tym, że robienie gier odpowiadających  wszystkim kryteriom niebezpiecznie przybliża nas do pewnego rodzaju cenzury i zubaża program. Zdecydowanie nie o to nam chodzi. Różnorodność i atrakcyjność to nasz cel programowy.

3.  Nie bardzo rozumiem celu "które pozwalają uczestnikom być razem “tu i teraz”." Co jest rozumiane pod stwierdzeniem "tu i teraz"?

W kontekście larpów integracyjnych, "tu i teraz" mówi o tym, by nie projektować wydarzeń nastawionych w głównej mierze na play for solo i gier, które zostawiają dużo emocji do przetworzenia w dłuższej przyszłości.

4. Stawiane jest na małe gry, z niskim progiem wejścia, ale ile dokładnie byście chcieli takich gier? [...] Ile przewidujecie przyjąć larpów, które trwają dłużej niż 3 h, ze strojami i przygotowaniami lokacji, a ile checie larpów całodziennych, a ile tych freeformów? 

Przewidujemy przestrzeń i czas tak na 3 - 4 większe gry (mających miejsca na 40% konwentowiczów) Chcielibyśmy mieć gry długie i krótkie, z przygotowaniami i bez. Ich ilości zależą od liczby zgłoszeń, więc nie podamy dokładnych liczb.

5.  Z jednej strony stawia się na przyjazane larpy, integracje i granie do jednej bramki, czyli miłe i przyjemne, a w kolejnym punkcie stoi -"Szukamy larpów pobudzających do myślenia, poruszające ważne lub trudne tematy - takich, o których myśli się jeszcze długo po zakończeniu gry. " Ponownie, brak mi mierzalności, ile chcecie takich, a takich larpów?


Niewykluczone, że opublikujemy wstępny draft programowy jeszcze przed jego wypełnieniem, tak, żeby było wiadomo ile mniej więcej mamy slotów i na co. Jednakże potrzebujemy na to trochę czasu.

6. Co kryje się pod zasadą -"[larpy]... były dostępne dla osób ze specjalnymi wymaganiami." Czym są specjalne wymagania? Znacznie ułatwi tworzenie larpa czy jego opis kiedy będę wiedzieć co organizatorzy mają na myśli.

Chodzi nam o maksymalną inkluzywność zgłaszanych gier. Dbamy o mniejszości, tolerancje i przyzwyczajenia konwentowiczów i chcemy, by zgłaszane gry również to czyniły. Przykładem może być uwzględnienie nietolerancji pokarmowych na larpach z jedzeniem.

7.Pomysł filarów i zebrania tego w jakim kierunku zmierza Larpart jest bardzo szczytny, tylko są one opisane w bardzo ogólnikowy i hasłowy sposób, pozwalające na szeroką interpretację, a to może prowadzić do wielu dyskusji i niezrozumienia "co autor miał na myśli", a zakładam, że nie o to w tym chodzi. Będąc twórcą larpowym cenie mierzalność kryteriów, które ułatwiają mi poruszanie się, zwłaszcza, jeżeli wiem, że larp może nie wejść na konwent, to chciałabym wiedzieć jakie są dokładne kryteria i w jakiej skali oceniane. Czy powinnam się liczyć, że jak zgłaszam larpa, który nie jest freeformem, z którego nie da się wyjść, który nie ma widowni, wymaga strojów i przygotowań, to może ten larp nie wejść, ponieważ są 3 sloty na cały konwent na takie larpy i to są kryteria krytyczne w wyborze.

Nie jesteśmy w stanie udzielić bardzo konkretnych informacji, mierzalnych kryteriów - wręcz przeciwnie, nakreśliliśmy nasze kryteria dość szeroko. Zakładamy dobrą wolę obu stron i współpracę z Twórcami. Po szczegóły na temat tego czy punkt programu się dostanie można się zgłaszać do naszej ekipy programowej. Chcemy zapewnić dobry, równy program i nie przyjmować przypadkowych pozycji. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której program konwentu nie pasuje do jego ducha, nie wspiera społeczności, jest nudny lub w jakiś sposób wykluczający. Rzetelne przeanalizowanie wszystkich zgłaszanych punktów programu pod tym kątem jest praktycznie niemożliwe, wymaga bowiem nie tylko olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, ale także szklanej kuli. Ale możemy przedstawić założenia, które podpowiedzą Twórcom już na wstępie, co nas interesuje i w ten sposób to oni dokonają wyboru, jaki larp zgłosić. Zdajemy sobie sprawę, że to może nie być idealne narzędzie i nie wszystkim będzie się z nim komfortowo pracować, mamy jednak nadzieję, że summa summarum zda egzamin. W razie wątpliwości serdecznie zapraszamy do rozmowy z ekipą programową.
 

8. Bardzo by mi pomogło jako uczestnikowi, gdybym wiedziała od twórców jak mniej więcej planują program, co biora dokładnie pod uwagę przy jego planowaniu. Lepiej bym się czuła, gdybym dostała informację w stylu: - Przewidujemy tylko jedną dużą grę trwającą przez cały dzień + kryteria

W tym roku program Larparta będzie odchudzony, dlatego już teraz Was uprzedzamy, że jakaś gra może nie wejść. Ponieważ chcemy być maksymalnie fair wobec Twórców, opublikowaliśmy nasze kryteria. Oprócz nich na wybór punktu programu będa miały wpływ rzeczy niezależne od Twórców, a podyktowane ograniczoną ilością miejsca w programie i chęcią zapewnienia nieprzeładowanego, różnorodnego, atrakcyjnego i spójnego z charakterem imprezy programu. Ostatecznie wybór programu będzie wypadkową zgłoszeń wpisujących się w założenia programowe, możliwości logistycznych Alaski oraz subiektywnej oceny ekipy programowej.

9. Jak dokładnie organizowanie imprez ma wyglądać? Do tej pory każdy mógł zgłosić impreze i ją sam zorganizować. Czy teraz bez zgody KILL i bez bycia częścią KILL nie można takiej imprezy zorganizować?

Kill powstał jako narzędzie do pomocy w organizacji imprez wymagających wsparcia logistyki i promocji Larparta. Naturalną koleją rzeczy w sytuacji, jeśli masz pomysł i chęć w tworzeniu imprez mniejszych lub większych jest zgłoszenie się do miejsca, które się tym zajmuje i czerpać z tego powodu pomoc i wsparcie w takiej części jak się chce. Zgłoszenie się, nie zmusza do konieczności pomocy w organizacji wszystkich imprez, można skupić się na swoim pomyśle.

 

Do tej pory wszelkie duże imprezy zgłaszano jako osobny punkt programu, teraz grupa Kill przejmuje te obowiązki, by wszystkim było wygodniej, oraz mieć szansę dopasować imprezy tematycznie do programu. Można zgłosić się do Killa i chcieć stworzyć jakąś jedną imprezę, można również maczać palce w ich większej liczbie. Tematy dużych imprez będą uzgadniane przez członków grupy którzy wyrazili chęci na burzę mózgów i ustalanie szczegółów imprez. 

 

W programie będą przewidziane wolne sloty na oddolne pomysły imprezowe, które będą mogły być zagospodarowane przez każdego jednak i tak potwierdzone przez Kill, który opiekuje się sprzętem i zasadami dobrego imprezowania.

larpart 2021 bez lasku.gif
bottom of page